Večina bi nas kar hitro znala povedati, kateri je naš najljubši film. Medtem ko bi odrasli verjetno izbral tudi kakšen slovenski film, so med mladimi priljubljeni predvsem ameriški. Od slovenskih trenutno še vedno najprej omenijo film Pr’ Hostar’. Zato smo zadnji kulturni dan za devetošolce posvetili slovenskemu filmu in ugotovili, da jih učenci poznajo kar precej, predvsem otroških in mladinskih.
Zgodovino slovenskega filma smo povezali še z eno temo – z zgodovino in kulturo Romov po svetu in pri nas.
Obe temi se namreč združita v slovenskem filmu Marka Naberšnika iz leta 2012 Šanghaj. Film je dobil kar nekaj mednarodnih nagrad in čeprav v njem ne nastopajo znani igralci ter dialogi večinoma potekajo v romščini, se ni bilo težko vživeti v zgodbo, v življenje, čustvovanje in težave Romov.
Veseli nas, da smo poleg spoznavanja zgodovine filma vsaj poskusili razbiti nekatere predsodke, ki so v naši družbi zelo prisotni.

Učenci so film dobro sprejeli in po ogledu po skupinah izdelali plakate, ki si jih lahko ogledate na srednjem hodniku šole.