Oj to je sončen, krasen dan,
kot ni bil še nikdar;
nikdar tako veselo še
sijal ni sonca žar.

Ne, to je noč, viharna noč,
ves svet grozi teman;
le v srcu mojem dan žari,
ljubezni jasen dan.

Ivan Cankar

Na 23. april, svetovni dan knjige in avtorskih pravic, so nas letos v Sloveniji spremljali Cankarjevi verzi, saj mineva 100 let od njegove smrti.

23. april je dan, ko praznujejo pisatelji, ilustratorji, knjižničarji in vsi, ki imajo radi knjige. Na naši šoli je tistih, ki imajo radi knjige, kar precej. Praznovali smo z NOČJO KNJIGE, katere rdeča nit je bilo letos iskanje odgovora na vprašanje – Imata BRANJE in IGRANJE skupnega še kaj več kot zadnjih pet črk?

Odgovor je iskalo 70 otrok, ki smo jih po preživeti noči povprašali, kaj bi o noči knjige povedali prijatelju:

• Da je bilo zelo zabavno. Eno uro smo se igrali pri Tavčarjevem dvorcu, iskali zaklad in brali. In še veliko stvari.
  • Najbolj so mi bile všeč igre, in sicer ‘kamen skala kost’. Bilo je zelo vznemirljivo, ker smo po poti srečali žabe. Lepo je bilo, saj smo lahko spali do 6.50. Upam, da se bo ta dejavnost še kdaj odvijala. Z veseljem se je bom udeležila.
  • Priporočam ti, ker je zelo lepo, veselo in razburljivo.
  • Da so bile zelo dobre igre in pravljice, kaj smo delali, kam smo šli.
  • Povedal bi mu, naj drugič pride tudi on.
  • Naj pride na noč knjige. Tam se zabavamo, igramo in počnemo veliko lepih reči. Komaj čakam, da prideš z mano naslednje leto na NOČ KNJIGE.
  • Svojemu prijatelju bom povedal, da sem se imel lepo in da sem sklenil nova prijateljstva. Povedal mu bom tudi zgodbo Jakec Pametnjakec.
  • Povedala bi ji, da zamuja nekaj najboljšega na celem svetu. Da zamuja branje, igranje, pohod, žabe in neskončno zabave.
  • Všeč mi je bilo vse; različne igre, ko smo videli žabe in pravljica Jakec Pametnjakec.
  • Prijateljici bi povedala tole: Na noč knjige res moraš priti. Ne gre za to, da le prespimo v šoli in se bašemo s sladkarijami. Gre za to, da obujaš svojo domišljijo in se zabavaš pri branju.
  • Povedala bi ji, da so učiteljice prijazne in da smo se šli veliko dobrih iger z učiteljicami.
  • Da je bila najboljša doslej.
  • Da smo se imeli lepo, ker smo veliko brali, se igrali in šli na pohod na Visoko.
  • Na noči knjige je bilo carsko.
  • Bilo je zelo dobro. Najprej smo se zbrali in odšli na Visoko. Ko smo prispeli, smo poslušali domišljijsko zgodbo. Igrali smo se igre. Pojedli smo večerjo, odšli nazaj v šolo, poiskali skriti zaklad. Hitro smo si umili zobe in šli na blazine. Preden smo zaspali, smo prebrali še pravljico Krojaček Hlaček. Zjutraj smo se igrali in nato odšli domov.
  • Da je bilo zabavno. Igre so bile zanimive. Najbolj mi je bilo všeč, ko so na Visokem brali pravljico. Smešno.
  • Tu je res zabavno, prišel bi vsako leto, pridi tudi ti.
  • Bilo je zelo dobro, ker smo se zabavali, se veliko naučili in ker smo brali knjige.
  • Bilo je super. Veliko smo se naučili. Veliko smo se tudi igrali.
  • Bilo je zabavno, polno zanimivih zgodb in prijateljev.
  • Bilo mi je zelo všeč. Ker je bilo sonce in bili smo aktivni. Tudi zaspali smo hitro, ker smo prišli pozno. Seveda smo brali. Učiteljice so pripeljale voziček s knjigami in vsi smo se kar zapodili. Res mi je bilo všeč.

Zapisali so tudi, kaj od vsega dogajanja jim je najbolj ostalo v spominu:

• Aktivnosti, branje, smejanje, pogovarjanje in tudi žabe.
  • Klicanje številk, pravljice, ostale igre …
  • Da smo jedli ponoči in igrali gumitvist.
  • Bile so zelo dobre. Najboljša je bila klicanje številk.
  • Ko smo spali in se igrali.
  • V spominu so mi ostale jutranje igre in knjiga Krojaček Hlaček.
  • Najbolj mi je bilo všeč, ker smo prespali v šoli s prijatelji.
  • Vse, še najbolj pa gumitvist.
  • Najbolj mi je v spominu ostalo to, da smo lahko čas preživljali skupaj, brali knjige in ustvarjali domišljijo.
  • Vse, igra, pravljica in ko smo zjutraj telovadili.
  • Najbolj mi je v spominu ostal gumitvist, žabe in vesele učiteljice.
  • Najbolj mi je v spominu ostala zgodba Jakec Pametnjakec, ker je zelo zabavna.
  • Ko smo brali pravljico na Visokem in je tisti fantek šel pujsu odrezat rep ali ko je rekel nevesti pujs.
  • Kako smo se v temi z lučkami vračali nazaj v šolo.
  • Da smo se v šolo vrnili zelo pozno, ko je bila že tema in da smo v temi iskali zaklad.
  • Invazija žab in pohod na Visoko.
  • Spanje v šoli.

Lepih spominov je dovolj, da nas bodo spremljali do naslednjega 23. aprila, vmes pa si bomo krajšali čas z branjem.