Skozi vse leto so osnovnošolci raziskovali in pisali raziskovalne naloge. Predstavili so jih na regijskem tekmovanju v Kranju. V sredo, 25. maja, so se še enkrat zbrali v OŠ Poljane, in prejeli priznanja za opravljeno delo. Zbranim so čestitali in jih spodbudili k nadaljnjem raziskovalnem delu župana Janez Žakelj in Milan Čadež, žirovski in gorenjevaški ravnatelj, ravnateljica poljanske osnovne šole in hkrati gostiteljica Metka Debeljak . Prireditev sta povezovali Marija Možina in Ema Berčič, na klavirju sta se izkazali Lucija Bogataj in Kaja Slabe, prigodo Toneta Partljiča z naslovom Zizek, ki jo je zapisal v knjigi Hotel sem prijeti sonce, pa so zaigrale učenke iz sedmega in osmega razreda. Tudi Henrika Peternel se je predstavila kot odlična igralka z izumom mračnice. Učence so skozi prireditev opominjali na to, kako je raziskovanje pomembno, in da ga je treba prenašati tudi na mlajše.

Naslednji dan so se raziskovalci odpeljali na nagradni izlet v Bohinj, kjer so z vodičko prehodili severno obalo Bohinjskega jezera. Nato so se z ladjico odpeljali po jezeru. Komaj pa so se utrujeni sesedli na avtobus, že je ta prispel do Bleda, kjer so se z sedežnico zapeljali na Stražo in se nazaj odpeljali z sanmi.