Petošolci v sklopu družboslovja spoznavamo preteklost od prazgodovine do današnjih dni. Osredotočeni smo predvsem na slovenski prostor. Najprej se seznanimo z delom arheologov, zgodovinarjev in podobnih učenjakov, ki se poklicno ukvarjajo z odkrivanjem in raziskovanjem preteklosti. Potem se z učno snovjo podamo v čas prazgodovine in se počasi prebijemo do sedanjosti.

In slej ko prej se v vsakem od nas rodi nek ponos na pisano preteklost našega naroda ter na neštete dragocenosti, ki nam jih je zgodovina raztresla po našem ozemlju.

Višek tega raziskovanja je obisk Narodnega muzeja Slovenije. V Ljubljano smo se polni pričakovanj odpravili 23. 4. 2017. Končno smo si lahko v živo ogledali zakladnico starih predmetov, o katerih smo se učili. In bili smo resnično navdušeni.

Kakšni zakladi! Najstarejše glasbilo na svetu, 60.000-letna neandertalčeva piščal, kultni predmet koliščarjev, najstarejša zlata predmeta z ozemlja Slovenije, prava egipčanska mumija, več kot devet metrov dolg drevak z Ljubljanskega barja, situla iz Vač, mejnik Akvileje, pozlačen rimski bronast kip iz Emone, slonokoščeni punčki emonske deklice, germanski nakit iz Karnija, lesene pasti, viteški meči in oklep, samurajski oklep, mašni plašč narejen iz plašča Hasana paše …

Slike povedo več kot tisoč besed, pravijo, in res je tako!

 

(Skupno 41 obiskov, današnjih obiskov 1)