Učitelji vsako leto pripravimo svojim učencem kakšno drobno presenečenje ob Miklavžu. Letos smo se učiteljice 4. in 5. razredov odločile za nekaj posebnega. Ne da bi povedale učencem ali staršem (upamo, da starši niste zato jezni), smo izvedli kulturni dan z vsebino filmske vzgoje. Ogledali smo si norveški pustolovski film Misija Arktika, katerega glavni junaki so trinajstletna Julija in osemletna dvojčka Ida in Sindre. So otroci vojaške družine, ki se morajo preseliti v novo mesto. Prilagajanje na novo okolje je težko, in ko se Sindre zaplete v pretep na šolskem dvorišču, dvojčka zbežita do bližnjega vojaškega oporišča, Julija pa jima sledi. V želji, da bi ponovno videli očeta, ki je na misiji, se splazijo v helikopter, ki naj bi letel v njegovo bazo. Ko helikopter pristane in se otroci skrivoma izkrcajo, pa se zavejo, da je nekaj narobe. Vendar, žal prepozno. Helikopter vzleti brez njih, sami ostanejo na neposeljenem arktičnem otoku. V ostri polarni zimi, z majhno zalogo hrane, v koči, obkoljeni z divjimi živalmi, morajo v svet poslati sporočilo, kje so, sicer ne bodo preživeli. Boj za preživetje in vrnitev domov postajata vsak dan težavnejša, vendar se otroci hitro učijo, kako se spopasti z izzivi.

Film je vznemirljiva zgodba o preživetju na arktičnem otoku.

Po ogledu filma je sledil podroben razgovor o filmu, ki ga je vodila Petra Gajžler iz Art kino mreže Slovenije.

Zadnji del kulturnega dne je potekal v učilnici, kjer so učenci po skupinah predstavili značilnosti filma.

Učenci so pri ogledu filma in v dejavnostih po njem uživali. Menim, da je bil kulturni dan lepo Miklavževo presenečenje za učence.

Cilka Čibej