Letošnji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, ki je po datumu res bil v nedeljo, smo na naši šoli praznovali že v petek, 6. februarja.

Navadno učenci ob kulturnem prazniku, ki je tudi državni praznik, z mentorji pripravijo prireditev, letos pa ni šlo le za to. Kulturi so učenci od 6. do 9. razreda namenili celo dopoldne, zadnjo šolsko uro pa se je odvijala prireditev, namenjena vsem učencem od 1. do 9. razreda.

Rdeča nit kulturnega dne je bilo slovensko ljudsko izročilo, ki so ga učenci spoznavali in pod mentorstvom naših učiteljev poustvarjali v štirih delavnicah, v katere so bili vključeni posamezni razredi. V delavnicah so sodelovali prav vsi učenci posameznega razreda.

Šestošolci so dopoldne v plesni delavnici namenili ljudskim plesom, sedmošolci so v likovni delavnici izdelovali panjske končnice, učenci osmih razredov so se v literarni delavnici posvetili otroškim ljudskim pesmim in dramski uprizoritvi ljudske pravljice Trap. Da pa je bilo vse delo dokumentirano in na koncu tudi predstavljeno, so skozi vse dopoldne skrbeli učenci 9. razredov, ki so v okviru filmsko-fotografske delavnice spremljali dogajanje na posameznih področjih.

Zadnjo šolsko uro pa je napočil čas, da učenci predstavijo svoje delo. Na prireditev so prišli tudi mlajši učenci od 1. do 5. razreda.

Po himni, ki jo je zapel otroški pevski zbor, se je pred nami odvrtel napovednik prireditve, ki so ga izdelali učenci 9. razredov. Nato sta povezovalca prireditve, sedmošolca Ana Hafner in Marcel Stržinar, najprej poudarila lepoto in pomen slovenskega ljudskega izročila, na katerega v današnjem hitenju in tehnologiji ne pomislimo prav pogosto. Tudi France Prešeren je črpal iz njegove bogate zakladnice, ki je naš majhen narod naredila velikega.

V predstavitve ljudskega izročila nas je uvedel otroški pevski zbor, ki je skozi prireditev zapel tri ljudske pesmi.

Učenci šestih razredov so se zavrteli v ritmu dveh plesov naših prednikov, ki so se jih naučili pred tem.

Sedmošolci so svoje panjske končnice, za katere so navdih črpali iz petih ljudskih pesmi, postopoma nosili na prizorišče ter tako gradili čebelji panj.

Medtem pa so osmošolci ob spremljavi flavte, na katero je igrala Kaja Klemenčič, recitirali ljudske pesmi.

Sledila je še dramska uprizoritev ljudske pravljice Trap, ki so jo zaigrali učenci 8. razreda.

Ana in Marcel sta nam zaželela še, da lepo preživimo praznik slovenske kulture, pa ne samo to – naj bo s kulturo prežet naš vsakdan, ne le 8. februar.

Za zaključek nam je o kulturi in njeni vlogi predvsem v medosebnih odnosih spregovorila še gospa ravnateljica Metka Debeljak.

Kaj so ustvarjali devetošolci v okviru filmsko-fotografske delavnice, pa si lahko ogledate spodaj – prek fotografij in videoposnetkov.

Plesna delavnica

 

Likovna delavnica

no images were found

Literarna delavnica

Filmsko-fotografska delavnica

no images were found

Povezovalca prireditve

[vimeo 119334543]

(Skupno 39 obiskov, današnjih obiskov 1)