Vlada Republike Slovenije je vsak tretji petek v novembru razglasila za DAN SLOVENSKE HRANE. Letos je bil to petek, 21. novembra.
Glavni namen projekta je, da otroke ter širšo javnost obveščamo in ozaveščamo o tem, kako pomemben je zajtrk, o pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil ter o pomenu kmetijstva in čebelarstva za pridelavo hrane ter njunem vplivu na okolje.
Na naši šoli in v vrtcu je potekal DAN SLOVENSKE HRANE tako, da smo izvedli TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK in na ta dan vključili na jedilnik samo domača živila iz lokalnega okolja. V avli šole in na podružnični šoli smo pripravili razstavo starih sort jabolk.
Kaj so v petek jedli naši otroci?
Učenci
Za zajtrk so imeli med, maslo, črni kruh, mleko, jabolko; za malico domači sezamov rogljič, 100 % jabolčni sok in za kosilo kislo repo s suhim mesom, domači sadni štrukelj, nesladkan čaj.
Vrtec
Zajtrkovali so med, maslo, črni kruh, mleko, jabolko; za kosilo so jedli kislo repo s suhim mesom, domači sadni štrukelj, nesladkan čaj; popoldanska malica pa je bil domači sezamov rogljič.
Domačo, lokalno pridelano hrano so nam tokrat preskrbeli:
- med: Čebelarstvo Mur Jože, Podgora
- maslo: Kmetija – sirarna Bogataj in Kmetija Pustotnik
- mleko: Kmetija – sirarna Bogataj in Kmetija Pustotnik
- črni kruh: Karlovski mlin in Majda Možina
- jabolko: Germana Pivk, ekološka domačija “Blaževc”
- kisla repa: Kmetija Lojz
- suho meso: Loške mesnine
- jabolčni sok: Kmetija Matic
- sadni štrukelj: Majda Možina
- sezamov rogljič: Karlovski mlin