Tudi v letošnjem šolskem letu smo v 4. razredu izvedli delavnici v okviru projekta NEON. Vsako leto zaznavamo, da vedno več četrtošolcev uporablja splet, imajo svoje pametne telefone, uporabljajo vedno več različnih aplikacij in spletnih orodij. S tem se tudi povečuje verjetnost, da bodo svoje osebne podatke in podatke o svojih družinah razkrili, in možnost, da so izpostavljeni zlorabam in škodljivim namenom.

V izogib temu smo se učili, da moramo biti pozorni pri formiranju uporabniškega imena (naj ne vključuje imena, starosti, priimka, rojstnega datuma …) in gesla.

Obstajajo pravila za oblikovanje varnega gesla:

1. Sestavljeno iz različnih znakov:

• MALE ČRKE (a b c d …)
  • VELIKE ČRKE (A B C D …)
  • ŠTEVILKE (1 2 3 4 …)
  • POSEBNI ZNAKI ($ # ! = & …)

2. Dolgo naj bo najmanj 8 znakov.

3. Možno si ga je enostavno zapomniti.

4. Na različnih straneh uporabljaš različna gesla.

Varnost gesla preverimo na https://www.security.org/how-secure-is-my-password/

Svoje internetne samoobrambne veščine lahko trenirajo učenci, ki so v 4. razredu opravili NEON delavnici: šola internetne samoobrambe. V brskalniku Google Chrome ne deluje, uporabiš lahko npr. Firefox, Opera, Microsoft Edge, Brawe browser …

Barbara Burjek in Polona Zupan