Ob koncu šolskega leta, ko napetost glede ocenjevanja popusti, izvedemo še zadnji tehniški dan za sedmošolce.

Letošnja tema je bilo srednjeveško orožje za metanje kamnitih skal – katapult. S tem orožjem so vojske prebijale močna kamnita obzidja sovražnikovih  utrdb. Poleg skal so lahko z njim v sovražnika metali tudi druge predmete. Odvisno je bilo od strategije napada. Včasih so v katapult namestili celo kako okuženo žival in jo izstrelili za nasprotnikovo obzidje, kot nekakšno biološko orožje.

Katapult je izdelan iz naravnih materialov, kot so les, kamen, usnje in konopljina vrv. Deluje na principu vzvoda in uteži. Utež mora biti veliko težja od izstrelka, da ga lahko požene daleč in z veliko hitrostjo.
Učenci so iskali smiselne konstrukcijske rešitve za izdelek. Na koncu so katapulte preizkusili. Če katera od naprav ni dobro delovala, so imeli možnost, da jo doma izboljšajo, saj so dobili izdelke za domov kot spomin.

Marko Osolnik