V okviru tehniškega dne za devete razrede je bil del programa namenjen tudi spuščanju raket.
Učenci sami izdelajo rakete iz dveh plastenk, v katerih so bile gazirane pijače. S tem dosežemo, da je rezervoar za gorivo nekoliko bolj vzdržljiv na pritiske. Za gorivo se uporabi kar voda, potisno sredstvo pa je zrak. V ta namen smo imeli kompresor za zrak.
Zadosten pritisk dosežemo že z ročno tlačilko za zrak. Letos se kljub spodbudi mentorja noben devetošolec ni odločil, da bi jo prinesel v šolo.
Izkazalo se je, da boljše rezultate dosegajo rakete, ki so natančno izdelane.
Ob rahlem dežju smo pripravili vzletno ploščad. Vsak učenec je testiral svojo raketo. Tako je sledil najbolj prijeten in zabaven del – opazovanje parabol leta raket.
Nekatere rakete so dosegle zelo dobre rezultate. Merili smo dolžino leta. Ena je celo preletela cel poligon in pristala na strehi telovadnice.
Po svoje pa so zanimive tudi rakete , ki niso čisto pravilno izdelane, saj v zraku izvajajo razne akrobacije in prispevajo k dobri volji učencev.

Vsekakor je spuščanje raket zelo zabavno in ga bomo še ponovili.

Marko Osolnik