»Ne le 7. aprila, vsak dan naredi nekaj za svoje zdravje!«

Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je bila ustanovljena leta 1948, je 7. april določila za svetovni dan zdravja. Letošnji slogan dneva je ZDRAVJE ZA VSE. Ta v ospredje postavlja pomen izboljšanja zdravja vseh in zmanjševanja neenakosti pri dostopu do zdravstvenih storitev.
Ob 75. obletnici Svetovne zdravstvene organizacije se svet ponovno sooča z zdravstveno, gospodarsko, energetsko, prehransko in podnebno krizo. Te krize povzročajo negotovost v državah, institucijah in pri posameznikih.
Obletnica tako prinaša trenutek, ko se lahko ustavimo, se ozremo na pretekle uspehe na področju javnega zdravja in se skupaj z znanostjo, rešitvami in solidarnostjo lotimo prihodnjih izzivov.

Dosežki na področju javnega zdravja v zadnjih sedmih desetletjih, ki so izboljšali zdravje, blaginjo in kakovost življenja ljudi po vsem svetu, so dobro znani: izkoreninjenje bolezni črnih koz, odprava ali skorajšnja odprava petih tropskih bolezni, skoraj univerzalno cepljenje otrok, zmanjšanje števila primerov otroške paralize za 99 %, vodilna vloga pri prvem cepivu proti malariji, razvoj novih pristopov za nadzor tuberkuloze, zagotavljanje dostopa do varne vode več milijardam ljudi in drugo.

Svetovni dan zdravja je lahko tudi pomemben trenutek za razmislek o lastnem zdravju. Pogovor lahko pomaga zmanjšati stigmatizacijo, povezano z boleznijo, in prispeva k temu, da več ljudi poišče podporo in zdravljenje. Ob svetovnem dnevu zdravja pa v ospredje postavljamo predvsem varovanje in krepitev zdravja vsakega posameznika. Ozaveščenost in zdravstvena pismenost lahko pomembno prispevata k varovanju in krepitvi zdravja ljudi. Zdrav življenjski slog, kamor med drugim prištevamo zdravo prehranjevanje, redno telesno dejavnost in skrb za duševno zdravje so ključni dejavniki varovanja in krepitve zdravja, ki prispevajo k večji kakovosti življenja. Svoje zdravje pa lahko spremljamo tudi z udeležbo v preventivnih zdravstvenih programih in v državnih presejalnih programih iz različnih področij varovanja zdravja.

»Zdrava življenjska okolja lahko spremenijo življenja ljudi.«

Povzeto po:

Irena Tehovnik