Prvi pomladni dan, 21. marec, je UNESCO leta 1999 razglasil za svetovni dan poezije z namenom promoviranja branja, pisanja, objavljanja in učenja poezije po vsem svetu. UNESCOV namen je zagotoviti prepoznavnost ter spodbuditi nacionalna, regijska ter mednarodna poetska gibanja.
Poezija je eno najbolj cenjenih oblik kulturnega in jezikovnega izražanja in identitete človeštva. Poezija, ki je navzoča v vsej zgodovini – v vsaki kulturi in na vseh celinah – govori o naši skupni človečnosti in naših skupnih vrednotah ter spreminja najpreprostejše pesmi v močan katalizator dialoga in miru.
Poljska ASP mreža Unescu pridruženih šol je za obeležitev mednarodnega dneva poezije nacionalnim koordinatorjem Unesca predlagala projekt Gift a Poem, v katerem sodelujemo tako, da na že oblikovano predlogo na roke prepišemo pesem in jo podarimo nekomu naprej.
Povezava do projekta: www.giftapoem.pl
Poezija nam odkriva nove svetove, nas radosti, v nas vzbuja lepe in tudi manj lepe občutke, odzive na življenje – takšno, kot je bilo, takšno, kot je ali kot si želimo, da bi bilo. Poezija je svobodna kot ptica.
O tem so razmišljali tudi naši prvošolci, ko so se odzivali na prebrane pesmice slovenskih avtorjev, jih prepisali ali narisali risbico.
Devetošolke so razmišljale tudi o bolj žalostnih temah današnjega časa, kot je vojna. Svoje občutke so res lepo izrazile v verzih.
SMRT Huda vojna, Nasprotniki hitijo, Gremo v stvarnost, Vihar razširil Ljudje bežijo, Vsi trpijo, Ti si žrtev, Zadnja misel – Manca Cankar in Tara Kos
|
SONCE UPANJA Ej, a tudi ti, ko se zbudiš, A zdaj zaslišiš strašen pok, Vidiš, kaj vojna stori – Nekje še majhen plamen tli, Ko vsi vojaki bodo odšli, Mirjam Božnar in Eva Mrak |
KJE JE SRCE? Vojna boli, Vojna boli, Vojna boli, Vojne več ni, Zoja Tomšič in Lara Trček |