Gibanje Mladi raziskovalci za razvoj Poljanske doline mlade spodbuja k raziskovanju, inovativnosti in ustvarjalnosti s ciljem, da razvijejo svoje sposobnosti, pridobijo nova znanja in izkušnje, se vključijo v timsko delo, se srečajo z novimi ljudmi, se predstavijo širši javnosti (javni nastop), pridobijo spretnosti pri predstavitvi svojega dela, pridobijo dodatne možnosti za pridobitev štipendije in vpis v šolo ter krepijo samozaupanje in osebno zadovoljstvo. Pri delu jim pomagajo mentorji in somentorji.

Naši učenci vsako šolsko leto izdelajo tematsko različne raziskovalne naloge, ki segajo na področja zgodovine, etnologije, ekologije, sociologije, geografije, matematike, računalništva itd.

Učenci, ki jih raziskovanje zanima, se za tematiko svojih nalog odločijo že v jesenskem času, potem pa se s pomočjo mentorjev seznanjajo s pravili in postopki raziskovanja, s strukturo raziskovalne naloge, terenskim delom, intervjuji, hipotezami in sklepi. Ker pa raziskovalna naloga zaživi šele, ko je predstavljena širšemu občinstvu, mladi raziskovalci svoje predstavitve najprej preizkusijo tako, da nastopijo v šoli pred sošolci in učitelji. Njihovi odzivi in ocene jim pomagajo izpiliti predstavitve, s katerimi se udeležijo regijskega srečanja mladih raziskovalcev.

V letošnjem šolskem letu so na naši šoli nastale tri raziskovalne naloge. Tjaša Buh in Špela Petrovčič iz 9. a razreda sta pod mentorstvom učiteljice Irene Tehovnik izdelali raziskovalno nalogo Spanje med mladostniki (interdisciplinarno področje), Mojca Šubic in Urša Božnar iz 9. a geografsko raziskovalno nalogo Ledinska imena v Poljanah in okolici (mentorica učiteljica Sonja Homec), Ana Demšar iz 8. b ter Klara Rakovec iz 8. a pa sta pod vodstvom učiteljice Mihaele Žakelj Ogrin raziskovali področje sociologije in izdelali nalogo Obremenjenost ljudi z modo.

Tjaša Buh in Špela Petrovčič sta med svojim raziskovanjem ugotovili, da je spanje med mladostniki zelo pomembno in potrebno.  Anketirali sta osnovnošolce  in srednješolce ter potrdili svojo hipotezo, da osnovnošolci spijo več kot srednješolci. Srednješolci več časa preživijo za računalnikom ali pa pred televizijo, a tudi bolje kot osnovnošolci poznajo posledice nespečnosti.

Ana Demšar in Klara Rakovec sta pokukali v zgodovino mode in s pomočjo dveh anket raziskali, kaj vse vpliva na nakup oblačil, kako moda vpliva na zdravje ljudi in na človekovo počutje ter ali je pri nakupu oblačil pomembnejša trenutna moda ali cena.

Mojca Šubic in Urša Božnar sta se veliko pogovarjali z domačini in lastniki zemljišč ter zapisali ledinska imena v Poljanah in njihovi okolici. Ugotovili sta, da so se imena pa tudi zemljišča skozi čas spreminjala. Izvedeli sta veliko o naseljevanju Poljanske doline ter da ledinska imena večinoma  izhajajo iz imen lastnikov, imen domačih hiš, iz oblike zemljišča ter tudi iz legend.

Letošnje 13. srečanje mladih raziskovalcev gorenjskih osnovnih in srednjih šol je potekalo v Šolskem centru v Kranju 10. aprila 2013. Udeležilo se ga je vseh šest učenk, avtoric raziskovalnih nalog, spremljali pa sta jih mentorici Sonja Homec in Mihaela Žakelj Ogrin. Na srečanju je bilo predstavljenih 54 raziskovalnih nalog z različnih področij, in sicer 18 srednješolskih ter 36 osnovnošolskih.

Mlade raziskovalce in njihove mentorje je najprej pozdravil gospod Jože Drenovec,
v. d. direktorja ŠC Kranj, potem pa so se raziskovalci istega tematskega področja razporedili po posameznih učilnicah. Sledile so predstavitve raziskovalnih nalog, nato so se sestale ocenjevalne komisije in na koncu so bili razglašeni rezultati ter podeljena priznanja.

Tjaša Buh in Špela Petrovčič sta s svojo raziskovalno nalogo Spanje med mladostniki (interdisciplinarno področje) osvojili četrto mesto, Ana Demšar in Klara Rakovec sta bili na področju sociologije s svojo nalogo Obremenjenost ljudi z modo drugi, Mojca Šubic in Urša Božnar pa sta bili  z nalogo Ledinska imena v Poljanah in okolici najbolj prepričljivi na geografskem področju in sta tako osvojili prvo mesto na regijskem srečanju, kar pomeni, da sta se uvrstili na državno srečanje mladih raziskovalcev.

Vsem poljanskim raziskovalkam in njihovim mentoricam čestitamo in jim želimo še veliko raziskovalnih uspehov. Ali kakor sta povedali Ana in Klara: »Napetost je naraščala, bilo nama je všeč in čeprav nisva zmagali, sva veseli, ker sva si pridobili novo izkušnjo.«

Bernarda Pintar

Fotografija0061