V petek, 20. 5. 2022 ob 18:00, se je 80 učencev od 3. do 9. razreda OŠ Poljane zbralo na šolskem igrišču na težko pričakovani NOČI KNJIGE. Nekateri iz želje po branju, drugi bolj iz želje po druženju in dogodivščinah. Obojega so bili učenci deležni v obilni meri.

Rdeča nit dvodnevnega dogodka so bila bajeslovna bitja, zato je bil prvi del povezan z zanimivimi, zabavnimi in razgibanimi nalogami na omenjeno temo, ki so potekale na prostem in so jih učenci reševali v mešanih skupinah. Nato se je dogajanje preselilo v šolo, kjer so učenci izdelali svoje bralne brloge in v soju luči brali izbrane knjige. Obiskal nas je tudi pisatelj Jakob Konda, ki je predstavil svojo knjigo Skrivnost srži in s starejšimi učenci debatiral na temo ustvarjanja, pisateljevanja, domišljije, oblikovanja književnih junakov itd.

Skupine Povodnega moža, Škrata, Zlatoroga, Samoroga, Kralja Matjaža, Ajda, Kurenta, Pehte, Velikana Gorjana in Lintverna so oblikovali vsaka svojo maskoto – bajeslovno bitje in sestavili himno svoje skupine.

Zaupali so nam svoje vtise.
Najbolj jih je navdušila pot bajeslovnih bitij in izvirne naloge. Na koncu jih je v razredih čakal ‘gradbeni’ material za postavljanje bralnega brloga. Svoj izdelek so opisali kot fantastičen, velik, lep, čaroben, pravljičen, neverjeten, zabaven, odličen, udoben, mega carski, zelo kul, zanimiv, čudovit … Bralni brlogi so izpolnili svoj namen, saj je bilo branje v njih še posebej privlačno.
Starejši učenci so se v knjižnici srečali s pisateljem Jakobom Kondo, s katerim so imeli zanimiv pogovor. Predstavil je svojo knjigo Skrivnost srži in s starejšimi učenci debatiral na temo ustvarjanja, pisateljevanja, domišljije, oblikovanja književnih junakov itd.
Branje se je nadaljevalo pozno v noč in tudi jutro je marsikdo pričel z branjem. Pred skupnim zajtrkom nas je čakala jutranja telovadba, nato pa smo se polni vtisov in bralne vneme odpravili domov, kjer bomo s svojo ljubeznijo do branja nadaljevali in navduševali tudi druge.

Za prihodnje leto so nam letošnji udeleženci nanizali kar nekaj zanimivih idej. Ostajajo skrbno zapisane, da jih bomo čez leto dni vsaj nekaj zagotovo uresničili. Na NOČI KNJIGE 2023, seveda.

Nekaj utrinkov si lahko ogledate v spodnjih galerijah.

Majda Bernik in Katja Potočnik

HIMNE

Himna 1. skupine: Povodni mož                                          Mi, AJDI, smo spesnili PESEM O VILAH, ki nas
POVODNI MOŽ JE VSEMU KOS
                                            navdihujejo.

Vedno barve je zelene,
nikdar pa rumene.
Tisoč biserov ima,
vsem ponuja jim zlata.
Otroke krade rad,
saj z njimi igra se rad.
V svoji hišici živi,
ki pod reko tam stoji.
Fantka v posteljo poleže
in zlata mu streže.

Nejc iz 3. a, Sara, Anita in Daša iz 4. a, Ester, Ema in Nina iz 5. b ter Sima in Nika iz 7.a

********************

Himna 4. skupine: SAMOROG

Smo mladi in stari,
srečo imamo radi.
Samorog prinaša veselje
in izpolni skrite želje.

Če v bližini samoroga nismo pridni,
postanemo nevidni.

Eva, Manca, Neža S. iz 6. a, Neža K., Tinkara in Katjuša iz 4. a ter Jakob in Lovro iz 3. a

Sem bela vila,
po oblakih sem hodila,
zemljo sem uročila,
saj ta je vsa otožna bíla.
Ljudje na njej niso bili veseli,
zato solzne so oči imeli,
niso plesali, niso pesmi peli.

Ampak jaz sem tista vila,
ki je vse to spremenila,
rože posadila,
srečne ljudi na svojo stran dobila,
saj zlobo in žalost stran sem spodila,
ki ju je zlobna vila na svet nasadila.

Bodimo veseli,
lepe odnose med ljudi sadimo,
in zlobno vilo iz naših krajev spodimo!

Ajda K., Mojca R., Krištof P., Gal K.,
Kristiyan D., Maks P., Žan R., Samo F.

***********************

Himna 5. skupine: KRALJ MATJAŽ

Skupina smo Kralja Matjaža,
ki pazi, da ne nastane blamaža.

Poslikali njegovo smo graščino
in pri tem imeli se z’lo fino.

Zdaj pa čaka nas še branje,
ki zaziba nas v sanje.

Manca H., Anita T., Kristjan B.,
Brin F., Jan K., Jakob K. D.

NA TERENU

MASKOTE