Dan Zemlje (22. april) je tudi v našo šolo zanesel rojstnodnevno voščilo za naš planet. Zadnja leta ga obeležimo s postavitvijo razstave, s katero zaključimo projekt Ekobranje za ekoživljenje, ki poteka v okviru Eko šole.
Letos so v projektu sodelovali učenci od 1. do vključno 5. razreda matične in podružnične šole. V zimskih mesecih so skupaj s sošolci in razredničarkami prebirali slikanico Zvezdane Majhen Čas brez vode in ob njej razmišljali o pomenu vode za vsakega izmed nas. Decembra je vsak oddelek prejel pismo škrata Tulipe, ki mu je bila priložena čebulica. Do konca aprila smo se ob skupnem branju tako veselili tudi cvetočih tulipanov, hijacint ter žafranov. Nekatere so prehitele svoj čas, ostale še čakamo, da nam polepšajo dni s svojimi cvetovi. Za opravljeno eko bralno značko so učenci prvega triletja morali v šolski knjižnici izbrati še eno knjigo z ekološko vsebino, jo prebrati, vsebino povedati potoku ali reki v okolici svojega doma, nato pa jo tudi ilustrirati na papirnato kapljico. Učenci četrtih in petih razredov so se poleg tega poglobili tudi v poljudnoznanstvena besedila in na podlagi prebranih člankov v skupinicah ustvarili pesmi.
Iz več kot 200 kapljic smo nato sestavili eko bralni slap, ki nas opogumlja, da je branje za naše dušice prav tako pomembno kakor voda za naravo.
Učenci, vabljeni, da svojo kapljico poiščete v bralnem slapu na zgornjem hodniku.

Mateja Tušek, koordinatorica Ekobranja za ekoživljenje

ODPADKI

Ko žejen si,
vodo pij iz kozarca steklenega,
ko popiješ, operi ga
in ponovno uporabi ga.

Ko padeš na tla, se strgajo ti hlače,
očisti in zašij jih
ter čuvaj kot nove igrače.
Ko najdeš papir, ga poberi
in iz njega kaj novega ustvari,
če ti ne gre, pa za podlago ga porabi.

Travo pokošeno posuj pod drevesa,
na njih pa zrasla bodo rdeča slastna čudesa.

Jure, Izak, Blaž in Matic, 4. j

NE OGROŽAJMO ŽIVALI

Živali se v odpadke zapletejo,
nekatere se na srečo odpletejo.
Vse pa nimajo take sreče,
da bi se same rešile iz vreče.

Poberimo odpadke vse,
da nesreče ne zgodijo se.
Pomagajmo krokodilom,
ježem sovam in petelinom.

Naredimo to,
da živali srečne so
in se po naravi brez skrbi sprehajajo!

Ne mečimo odpadkov v naravo!

Zoja, Nina, Patricija, Lara, 5. j