Kako bogato kulturno in literarno zgodovino tradicijo ima Gorenjska, smo se lahko z devetošolci prepričali ob nedavnem kulturnem dnevu. Po poti kulturne dediščine je sicer pohodniška pot, na kateri obiskovalci obiščejo rojstne hiše Matije Čopa, Franceta Prešerna, Frana Saleškega Finžgarja in Janeza Jalna ter se seznanijo z njihovimi deli, etnološkimi posebnostmi vasi in arhitekturo krajev pod Karavankami. Mi smo jo prevozili kar z avtobusom, pešpot pa je lahko dobra ideja za kakšen nedeljski družinski izlet. Mogoče pa bo dan, poln zgodb in anekdot, koga izmed učencev spodbudil k branju del omenjenih avtorjev ali podrobnejšem raziskovanju njihovega življenja.

Takole pa je kulturni dan doživel Timi:

V sredo zjutraj smo se učenci devetih razredov dobili na postaji pred šolo in se z avtobusom odpravili v Vrbo k rojstni hiši Franceta Prešerna. Poleg hiše smo si najprej ogledali Cerkev svetega Marka, ki je omenjena tudi v Prešernovi pesmi O Vrba. Vodič nam je povedal kar nekaj zanimivosti o njej. Nato smo šli v Prešernovo hišo, kjer smo se posedli na klopce v prostoru, imenovanem hiša. Potem ko smo izvedeli veliko o življenju in delu pesnika ter opremljenosti hiše, smo se lahko še sami razgledali po ostalih prostorih. Nato smo odšli do lipe v vasi, okoli katere stoji 16 kamnov, na katerih so se srečevali predstavniki iz vsake od 16 hiš in se dogovarjali o pomembnih stvareh. Zatem smo šli spet na avtobus in po kratki vožnji prispeli v Žirovnico do rojstne hiše Matije Čopa, prijatelja Franceta Prešerna. Tam smo si najprej šli pogledat videoposnetek s  predstavitvijo Matije Čopa, Franceta Prešerna, Antona Janše, Janeza Jalna in Frana Saleškega Finžgarja. Video je bil narejen odlično. Izvedeli smo veliko o življenju vsakega od njih, še bolj pa mi je bilo všeč, da je bil narejen na zabaven način, saj je bilo v njem tudi nekaj igre. Ko smo se razgledali po hiši in nam je vodič povedal še nekaj stvari, smo se odpravili do rojstne hiše Janeza Jalna, kjer nas je sprejel njegov pranečak, ki je vedel vse o pisatelju. Podrobno nam je razložil vse o življenju Janeza Jalna. Pripovedoval je zelo duhovito in nam povedal, da je bil tak tudi njegov prastric. Nato smo obiskali še Doslovče – rojstno hišo Frana Saleškega Finžgarja. Finžgar je prihajal iz revnejše družine kot ostali. Živel je v majhni hiši sredi brega nad vasjo. Poslušali smo tudi odlomek, kjer je pisatelj povedal, kako ga je vzgajal oče. Na koncu smo se polni doživetij in lepih vtisov odpravili domov. Kulturni dan se mi je zdel poučen in zanimiv. Imel sem se dobro.

(Timotej Kos, 9. a)