Janja in Anamarija sta dolenjske znamenitosti predstavili v poročilu in na fotografijah.

V torek, 5. 10. 2021, smo se učenci obeh šestih razredov odpravili na ekskurzijo na Dolenjsko. Ker s sošolci že dolgo nismo bili skupaj na izletu, smo se te ekskurzije še posebej veselili.
V Sloveniji je vse polno znamenitosti. Ena izmed njih je zagotovo tudi samostan Stična. Malokdo ve, da se v njem nahaja manjši muzej. V njem smo imeli delavnice, pri katerih smo pisali s črnilom in peresom. Po ogledu samostana smo se odpeljali še v Novo mesto, v katerem smo si prav tako ogledali muzej. V njem smo spoznali vsako dobo posebej, vse od prazgodovine do zgodnjega srednjega veka.
Ob prihodu v Poljane smo bili po zelo zanimivem dnevu utrujeni, pa vendar smo s seboj prinesli veliko novega znanja. Spodaj je zbranih še nekaj vtisov sošolcev.

ASJA: Bilo mi je všeč, ker imam rada zgodovino.
ALINA: V muzeju v Stični so bile zanimive stvari.
MARUŠA: Všeč mi je bil muzej v Novem mestu, ker je bila v njem predstavljena vsaka doba posebej. Zelo všeč mi je bil tudi samostan v Stični, ker je zelo urejen.
VERONIKA: Bilo je dobro, čeprav je bilo oblačno vreme. Ko je padal dež, smo bili k sreči vedno na suhem v avtobusu.
LOTI: V samostanu Stična mi je bilo zelo všeč, ko smo pisali na star način s črnilom in peresom.
NACE: Samostan Stična je bil velik. Všeč mi je bil star rokopis.
EMIN: Ekskurzija mi je bila všeč, zato ker ni bilo pouka.
JANJA: Meni je bila v samostanu Stična posebej všeč legenda o zeleni ptici.
ANAMARIJA: V samostanu v Stični mi je bilo zelo všeč. Izvedela sem tudi nekaj novega, na primer, da menihom največ pomeni križni hodnik in da je menihov v samostanu samo še deset.
NUŠA: Bilo je lepo. Všeč mi je bil muzej v Novem mestu, ker je bilo tam razstavljenih veliko predmetov.

Janja in Anamarija, 6. b

Veronika in Maruša pa sta popotovanje po Dolenjskem ujeli v verze.

Izlet na Dolenjsko

Na izletu bilo je lepo,
čeprav se je sonce ves dan skrivalo.
V avtobus smo se nabasali
in se kmalu v Stično pripeljali.

Pomalicali smo kar tam,
nato pa si ogledali samostan.
Muzej samostanski ni bil kar tako,
ker naučili smo se pisat’ res lepo.

Pa dneva še ni konec bilo.
Smo v Dolenjskem muzeju imeli se lepo,
kjer veliko starih predmetov je bilo,
ki zgodovino predstavljajo.

Ob dveh na avtobus smo spet skočili
in se nazaj v Poljane vrnili.
Nekatere so starši odpeljali,
drugi so na kombi počakali.

Vsem prav fino je bilo,
zato bi hitro radi novo ekskurzijo.

Veronika in Maruša, 6. b