Takšne vtise so domov prinesli učenke in učenci 8. b …

 

JAMA PEKEL

Jama Pekel so poimenovali po obliki skale nad vhodom, saj izgleda kot hudič. V jami je stalna temperatura 10° C, ne glede na letni čas. Pozimi se zaradi temperaturne razlike kadi ven dim. Zaradi rednih nalivov dežja je jama večkrat poplavljena. Leta 1969 so jamo zaprli za širšo javnost in danes je mogoč vstop samo z vodičem. V jami je 4-metrski slap. Edina živa bitja v jami so manjši netopirji in navadni potočni rakci.

 

CELJSKI GROFJE

Celjski grofje so zelo pomembni za slovensko zgodovino. V lasti so imeli mnogo posesti po Sloveniji in celo v drugih državah. Njihov sedež je bil v Celju na današnjem Knežjem dvoru. Najpomembnejši iz rodbine Celjskih grofov so bili Herman, Barbara in Friderik. Zadnji predstavnik celjske rodbine je bil Friderikov sin Ulrih, ki so ga namenoma ubili v Beogradu. Herman si je celo življenje prizadeval, da bi Celjski grofje postali knezi. To se je tudi zgodilo, in sicer eno leto po Hermanovi smrti. Po Ulrihovi smrti so zaradi pogodbe zapuščino Celjskih grofov dobili Habsburžani. Še danes imamo v znak pomembnosti Celjskih grofov v slovenskem grbu tri zvezde.

Barbara, Tinkara, Iza in Nika

 

POTOČKA ZIJALKA

V sredo, 9. oktobra, smo se odpravili na ekskurzijo. Izmed štirih zanimivosti, ki smo si jih ogledali, smo obiskali tudi Pokrajinski muzej Celje. Poleg zgodovinskih ostankov cest ter zidov smo si ogledali tudi razstavo o Potočki zijalki. Razstavljeni so bili predmeti, ki jih je našel in preučil Srečko Brodar. Predmeti iz Potočke zijalke nam povedo, da so v jami blizu Avstrije in Logarske doline v preteklosti ljudje izdelali veliko predmetov, ki se še danes uporabljajo na gospodinjskem in glasbenem področju. To so razne piščali iz čeljusti jamskega medveda in šivanke. Razstavljeni pa so bili tudi drugi predmeti, kot so zgodovinski atlasi, knjige, priročniki … Zaradi lege Potočke zijalke so nekateri brez ustreznega dovoljenja stvari iz jame kradli in jih prodajali. Zato so tudi v nekaterih avstrijskih muzejih razstave o Potočki zijalki.

 

(Skupno 199 obiskov, današnjih obiskov 1)