21. september so Združeni narodi pred 17 leti razglasili za dan miru. Na ta dan povsod po svetu potekajo dogodki, ki nas opominjajo, da je mir velika vrednota, ki je nam Evropejcem pogosto samoumevna, za ljudi, ki živijo na vojnih območjih, pa le pobožna želja. V sklopu Unesco šole je na Cerju pri Novi Gorici, kjer stoji tudi muzej, Pomnik braniteljem slovenske zemlje, potekalo srečanje učencev in koordinatorjev. Ves program, ki so ga pripravili profesorji in dijaki Gimnazije Nova Gorica, je bil usmerjen v pomembne dogodke iz preteklosti in sodobnosti, pomembne za Slovence. Udeleženci srečanja so sodelovali v različnih delavnicah, v katerih so se družili z vrstniki, ustvarjali, fotografirali, debatirali in raziskovali naravno ter kulturno dediščino kraške okolice. Učenke naše šole Malči Cvirn, Elin Kos in Gaja Markelj so se udeležile angleške delavnice. Takole je dogajanje na sončni petek strnila Malči:

Vse se je začelo že v jutranjih urah, ko smo se z učiteljico odpeljale v Kranj. Tam so nas čakali še učenci iz drugih šol. Nato pa nas je pobral avtobus in nas odpeljal v Cerje. Imeli smo približno dve uri vožnje, peljali pa smo se tudi čez Italijo. Ko smo prispeli, smo najprej počakali na malico, potem pa je bila kratka predstavitev programa in razporeditev na delavnice. Bilo je veliko različnih delavnic, kot na primer fotografski krožek, učenje jezikov, ples itd… Me tri pa smo bile  v angleški delavnici. Najprej smo se vsi na kratko predstavili drug drugemu, potem pa smo dobili razne naloge in morali smo si izmisliti teme, o katerih bi se pogovarjali. Vse delavnice so se končale okoli dveh. Potem nas je čakala spet dolga vožnja do doma. Na kratko: ta dan je bil zelo v redu in z lahkoto bi ga ponovila.

Anka Tušek