Prav tako, kot sta pomembna gibanje in prehrana, je danes pomembna tudi varnost – ne le v fizičnem okolju, ampak tudi na spletu, predvsem v okolju družbenih omrežij. Prav tovrstni varnosti so tehniški dan posvetili učenci 6. in 8. razreda, ki so sodelovali v spletni delavnici na daljavo.

Safe.si je »točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje«. (vir: Safe.si)
Pomembno je tudi, da so se učenci še bolj izurili v okolju Teams, ki za šolanje na daljavo postaja vse bolj pomembno.
Vsi so imeli priložnost aktivnega sodelovanja v pogovoru. Izvedeli so marsikaj, kar je koristno za vse – za otroke, mladostnike in odrasle.

Oglejte si, kaj vam ponuja stran https://safe.si/nasveti, in naredite vse, da boste na spletu varni.

Vir: posnetek zaslona safe.si

Najpomembneje pa je, kaj so se učenci na tej delavnici naučili, kaj si bodo zapomnili in upoštevali. Njihove ugotovitve so lahko vodilo za vse.

***************************************************************************************

Učenke in učenci 6. razreda so nanizali nekaj novih spoznanj.

Pet stvari, ki sem si jih zapomnil/-a in mi bodo koristile pri stiku z internetom:

1. Zapomnil sem si, da svojih fotografij ne dajemo na splet in neznanim osebam.
  2. Ne pogovarjamo se z neznanci in ne odgovarjamo na klice z neznanih telefonskih številk.
  3. Če uporabljamo družabna omrežja, na njih ne objavljamo svojih slik in osebnih podatkov.
  4. Če opazimo, da nekdo uporablja lažni profil, povemo staršem in ga prijavimo.
  5. Če nas kdo nadleguje ali nas izsiljuje za naše osebne podatke, mu rečemo, naj neha. Če ne neha, povemo staršem in ga prijavimo. (Jernej Prijatelj)

Na tehniškem dnevu sem izvedel veliko novega, npr. da ne smem objavljati zasebnih podatkov na spletu, kaj narediti, če ti kdo vdre v račun, koga prositi za pomoč, če ne veš, kaj storiti, kaj narediti, če vidiš lažen profil, kako varovati svoje podatke na spletu, kako koga blokirati. (Luka Kokelj)

Zapomnila sem si, kako ustvariti geslo, da ga drugi ne ugotovijo, kaj moraš narediti, če kdo objavi tvojo sliko (če tega nočeš), kako zavarovati svoj profil, nikomur ne smeš razkriti osebnih podatkov. Ne smeš ustvarjati lažnih profilov. (Nika Božnar)

Geslo mora biti težko, ampak vseeno tako, da si ga zapomnim. Gesla so zelo pomembna, saj ščitijo našo zasebnost. Kadar nas kdo sprašuje o osebnih podatkih, povemo staršem. Če nas kdo nadleguje, pa ga lahko blokiramo. Ne smemo se oglašati na neznane številke in odsvetovano je tudi, da govorimo z neznanci. (Ema Krek)

Naučila sem se:

1. da moramo imeti dobro geslo;
  2. da moramo gesla menjavati;
  3. da ni dobro imeti gesla enakega za vse stvari;
  4. da si lahko ustvarimo zasebni račun;
  5. da osebo, ki grdo piše, lahko prijavimo in jo potem izbrišejo iz aplikacije. (Katja Karba)

Predavanje je bilo zame zelo uporabno:

1. Tudi sama uporabljam družabna omrežja.
  2. Všeč mi je bilo, da smo se pogovarjali o taki temi (internet).
  3. Všeč mi je bilo tudi to, da sem lahko normalo sodelovala.
  4. Zelo uporabno je bilo to, da smo spoznali, kako izbrisati profil.
  5. Ko smo na predavanju spoznali njihovo spletno stran (safe.si), sem že takoj poskusila nekaj rešiti. (Ema Kržišnik)

Pri delavnici safe.si sem si zapomnila:

1. da je geslo zelo pomembno;
  2. da je internet lahko koristen ali nekoristen;
  3. da moramo biti na spletu zelo previdni;
  4. da nalagamo aplikacije le iz priznanih spletnih trgovin;
  5. poskrbeti moramo, da smo na spletu varni. (Eva Debeljak)

Danes sem se naučil:

1. kaj moram narediti, če mi kdo vdre v profil;
  2. kaj moram narediti, če najdem ponarejen račun;
  3. kako si lahko naredim novo geslo;
  4. kaj moram narediti, če je kdo nesramen do drugega;
  5. da ne nalagamo aplikacij s strani, ki jih ne poznamo. (Filip Mlinar Rozinger)

Zdaj vem:

1. kaj storiti, če te kdo žali na družabnih omrežjih;
  2. da je geslo kot zobna ščetka – ne delimo ga z drugimi;
  3. kakšno geslo je dobro geslo: bolj zakomplicirano, uporaba velikih in malih črk, znakov in številk;
  4. da si tako geslo laže zapomnimo, pomaga, če oblikujemo poved;
  5. kaj storiti, če ti kdo vdre v račun. (Luka Košir)

Zapomnila si bom naslednjih pet stvari:

1. Vsako informacijo, ki jo dobimo na spletu, moramo večkrat preveriti, če je resnična.
  2. Pojavlja se namreč veliko lažnih vsebin.
  3. Svoja gesla moramo večkrat spreminjati. Pri geslih uporabljamo različne oblike črk, številk in simbolov.
  4. Nikoli ne smemo uporabiti profila druge osebe, saj je to kaznivo dejanje.
  5. Če nam kdo vdre v naš profil, moramo o tem takoj obvestiti starše, da to prijavijo. (Nina Habjan)

O vsem, kar o sebi objavljamo na internetu, moramo prej dobro razmisliti. Ne delimo slik, posnetkov ali sporočil drugih, ki bi jim lahko škodili. Prav je tudi, da vedno vprašamo za dovoljenje za objavo. Vse podatke, ki jih najdemo na spletu, je potrebno preveriti še v drugih virih. Na spletu bi morala veljati enaka pravila vljudnega obnašanja kot v resničnem življenju – predstavljamo se za tisto, kar smo v resnici, poskrbimo za varnost z močnimi gesli, v pogovorih z drugimi smo prijazni in strpni. (Jerca Tušek)

Spoznal sem:

1. Če nam nekdo vdre v profil, zamenjamo geslo.
  2. Prva zaščita je močno geslo.
  3. Gesel ne smemo deliti.
  4. Geslo mora imeti vsaj 10 črk/številk, da je težje prepoznavno.
  5. Ne smemo delati lažnih profilov. (Jernej Oblak)